BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Įranga, dirbtuvės, medžiagos…

Šiandien plačiau susipažinau su dirbtuvėmis, gavau du darbo stalus. Vienas skirtas eskizavimui, maketavimui. Tai individuali darbo vieta bendroje patalpoje, kur atskirose zonose dirba visų kursų metalo katedros studentai.

Antrasis stalas dirbtuvėse. Tai juvelyrikai pritaikytas stalas, spintelė įrankiams, individualus breneris. Viskas patogu ir vienoje vietoje. Baigus darbą, nereikia visko susirinkti ir išsinešti - galima palikti ant stalo taip, kaip yra. Būtent taip daugelis studentų ir daro, tad kartais dirbtuvės atrodo chaotiškos, nors, jei kiekvienas susigaudo savo chaose, tai tvarkos lyg ir pakanka.

Sužavėjo dirbtuvės ir puikus aprūpinimas įranga bei medžiagomis. Įranga išdėstyta keliose patalpose, pritaikytose konkrečioms funkcijoms, pvz. yra atskira poliravimui skirta patalpa,  galvanoplastikos patalpa, patalpa, skirta dirbti su purškiamais dažais su įrengta specialia ventiliacija (ši patalpa priklauso dizaineriams, bet gali naudotis ir kitų katedrų studentai, tereikia laikytis tvarkos). Visoms procedūroms, kurių metu dirbama su lakiomis ar nuodingomis medžiagomis, įrengtos atskiros specializuotos patalpos su ventiliacija, dulkes surenkančiais stalais, deguonies kaukėmis, specialia apranga ar pan.  Žinoma, tokiais eksperimentais kaip ėsdinimas bendrabučio balkone jie neužsiimėja - rūpinasi savo sveikata ir darbo sauga. Netgi oficialiai nebeleidžiama dirbti su senosiomis emalėmis, nes jų sudėtyje yra sunkiųjų metalų. Technologas šią taisyklę apeina asmeniškai neduodamas emalės, bet palikdamas jų lentyną nerakintą - jei studentas savanoriškai sutinka dirbti su nuodingomis emalėmis, gali tai daryti, bet dėstytojas neatsako už galimą žalą sveikatai.

Metalo katedros studentai čia vargu ar patys kada lieja sidabrą ar traukia vielą - viską galima įsigyti jau skardos ar vielos pavidalu. O ir skarda ne kaip iš praktikos - suraižyta ir apsioksidavusi. Sidabras lygus beveik kaip veidrodis. Gali iškart dirbti, nereikia paruošiamųjų šveitimų. Vielos netgi diametrą gali pasirinkti, o jei nėra norimo, galima pasinaudoti vielos traukimo staklėmis, pas mus jas atstoja spaustuvai, vielos traukimo plokštelė, replės ir nepamainomas rankų darbas. Tik siena galėtų būti paminkštinta, nes jau daug studentų į ją šonus atsitrankė ;)

Pastebėjau, kad čia ypač pamėgta galnoplastika: dengia variu beveik viską, kas papuola po ranka. Taip pat galima sidabro galvanoplastika.

Studentams prieinama tiek daug technologinių galimybių, kad įdomu ar spėja jas visas bent išbandyti. Aš pati, be abejo, norėčiau išbandyti kuo daugiau, nes su kai kuriomis Lietuvoje turbūt niekad netektų tiesiogiai susidurti bei išbandyti pačiai. Tik kad net nežinau kaip naudotis bemaž puse įrengimų.

Čia nenuskriausti ir kalviai. Jie nėra išvyti lauk ar pan. Yra didelė patalpa skirta kalvystei, su žaizdru, priekalais, įrankiais. Dirbti patogu, šviesu, nešalta. Čia pat universitete yra dušai, kur galima persirengti ir nusiprausti po darbo dirbtuvėse ar kalvėje. Materialinė bazė puikiai aprūpinta, nežinau kaip dėl dėstytojų kalvystės atžvilgiu.

Nors, kaip minėjo technologas, anksčiau mokykla orientavosi į amatus, o dabar koncentruojasi ties menais, tad kartais ta puiki technologinė bazė yra menkai išnaudojama.

Ko pavydėti turėtų ir gaministai: čia vargu ar kas žino, kas yra mašininis glaistas - tokiais dalykais nesinuodija. Dirba su įvairiais plastikais tam pritaikytose patalpose (su ventiliacija, dulkes surenkančiais stalais), dirba su specialiu maketavimo moliu (originalaus pavadinimo nežinau), kuris laikomas 60 laipsnių temperatūroje yra minkštas ir lengvai formuojamas kaip molis, o sudžiuvęs primena plastiką, bet taip pat yra labai gerai apdirbamas. Kaip su juo dirbama turbūt daugelis gaministų yra matę Youtube. Taip pat nežaidžia su statybiniais fenais - organinio stiklo ar lakštinio plastiko formavimui naudoja terminį presą. Greita, tikslu ir galimas didelis identiškų kopijų skaičius.

Tokie įspūdžiai iš dirbtuvių aplinkos. Dar kelios nuotraukos, kaip atrodo mano darbo vietos ir aplinka.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras